Strona główna Pomysł na lekcję Prezentacje multimedialne Wirtualna wystawa "Odważmy się być wolnymi"

Wirtualna wystawa "Odważmy się być wolnymi"

Wirtualna wystawa to przeniesiona w trójwymiar ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski 11 listopada 2006 roku. Zwiedzający może odwiedzić każdą z sal wystawy i zapoznać się ze wszystkimi prezentowanymi eksponatami.

Odbudowa Niepodległości, choć przełomowy jej moment przypada 11 listopada 1918 roku, nie była jednorazowym aktem. Była procesem, który rozpoczął się krótko po wybuchu I wojny światowej, kiedy zorganizowały się oba główne obozy polityczne ? ugrupowania niepodległościowe w Skonfederowanej Komisji Stronnictw Niepodległościowych oraz endecja w Komitecie Narodowym Polskim. Z kolei zakończenie tego procesu przypada na traktat ryski, ukształtowanie wschodniej granicy Rzeczypospolitej, ostateczny podział  Górnego Śląska.

Niepodległość nie była darem. Wolność nie była wprawdzie możliwa bez odpowiedniej koniunktury międzynarodowej, ale wymagała wysiłku organizacyjnego. W tworzenie niepodległego państwa były zaangażowane ugrupowania, które kiedy indziej brutalnie się zwalczały np. PPS i endecja. Wystawa, ma opowiedzieć nie tylko o bohaterach pierwszego planu. Niepodległość była również dziełem wielu zwykłych ludzi, aktywnych w organizacjach społecznych, stowarzyszeniach oświatowych, w towarzystwach gimnastycznych. Chcemy pokazać oblicza ówczesnej  codzienności ? ulice miast,  epidemia hiszpanki, koncerty i spektakle teatralne.

Niepodległość to również proces ? nieraz emocjonujący ? kształtowania granic, tworzenia ustroju i ustalania symboliki państwowej ? godła, hymnu, nowych insygniów. Te sprawy traktujemy dzisiaj jako dane, ale nie były one oczywiste wówczas. 

Niepodległość to wreszcie legenda, która pomagała w okresie II wojny światowej i w PRL-u zachować własną tożsamość i mobilizowała ludzi do niekonformistycznych zachowań. Z tego powodu na koniec pokazujemy kilka zdjęć z wybranych późniejszych wydarzeń historycznych, od kampanii wrześniowej po zdjęcie Lecha Wałęsy przejmującego insygnia prezydenckie od Ryszarda Kaczorowskiego, a zatem symbolicznie przywracającego zerwaną ciągłość.

A wreszcie coś najtrudniejszego do uchwycenia ? radosna atmosfera świeżo odzyskanej wolności? Służyć temu ma nie tylko scenografia, ale również wykorzystanie materiałów filmowych (fabularyzowany dokument ?Sztandary wolności? z 1935 r.) i dźwiękowych.

Do obejrzenia wystawy potrzebna jest instalacja wtyczki shockwave (plik w zakładce dołączone pliki z prawej strony)

Po zainstalowaniu wtyczki, kliknij poniżej, by rozpocząć zwiedzanie


Informacje:

Autor: Kurator wystawy: Małgorzata Żaryn Scenariusz: Gabriela Sierocińs
Dodano: 2009-06-30 13:06:11

Dołączone obrazy:


Dołączone odnośniki:

Dołączone pliki:

Shockwave_Installer_Slim.exe
Wielkość: 2774.48KB